Witaj! Logowanie Rejestracja


Generator przygód - FUDGE (i FATE)
#21
@Jagmin wyszło chyba nieźle. Trochę nie jestem przekonany do kart - mają swoje bonusy bo nie wymagają "miejsca do turlania", więc nominalnie możesz z ich użyciem losować nawet "stojąc w pociągu", mają też minusy, bo są jednak wolniejsze IMHO od kości, zwłaszcza gdy ciągniesz np. 4 - jak do FATE.

@Skaven czasem po 12 godzinach tyrania mózg mówi dość i wtedy przydaje się choćby "zaczyn" aby ciasto zaczęło rosnąć.

@PaulMorningstar dzieło to za dużo powiedziane - ot przydatne narzędzie IMHO. Na tyle użytkowe, że zdecydowałem się je wyjąć z szuflady, ale jak sam piszesz "gardzisz takimi rzeczami", więc możemy w tym zakresie podpisać protokół rozbieżności poglądów. Nikt nie każe tego używać. Jagmina zainspirowało - i zrobił własną wersję, więc już jest ok.

Automatyczne generatory nie spełniły moich oczekiwań, zazwyczaj brakuje im właśnie tej plastyczności, którą mam w ręcznym - nie raz i nie dwa skakałem mimo wyniku na kostkach "opcję wyżej" lub "opcję niżej" (opcja Skaven ;-) ), bo lepiej mi pasowała do konceptu - ale w tym generatorze, mam ją przed oczami. W automacie, nawet jeśli ma potencjalnie więcej możliwości (bo tabele w zasadzie możesz rozwijać póki Ci pomysłów starczy).. masz w zasadzie właśnie automat... i zero opcji własnej inwencji, która tu może zaskoczyć na każdym etapie.

Listy z terenem będę bronił do upadłego - inna flora i fauna jest w górach a inna w lasach. Sesja typu dungeon crawl wymaga innych materiałów niż miejska, nie wspominając już o morskiej. Dla mnie jest różnica czy w płycie się rycerz upiecze, czy odpadną mu jaja jak przymarzną do blachy ;-). Powtórzę też jak mantrę - nie ma obowiązku używania tej listy. Możesz ją ominąć.

Ad. 1 Nie uważam się za słabego MG (moi gracze nie narzekają zbytnio ale może się boją - who knows ;-) ). Potrzebowałem parę razy "inspiracji", to co znalazłem w necie nie spełniło moich potrzeb, więc zrobiłem coś "po swojemu". Okazało się, że działa - przynajmniej dla mnie. Być może komuś też się przyda - taka idea ekshibicjonistyczna - w jednym z wątków o forum, widziałem że narzekacie na brak krótkich form - to jedna z nich. Tak wiem, tylko duże projekty się liczą na 500 stron z okładem... wait - krótka forma, 4 strony zwykłą czcionką, mieści się na jednej kartce A4, dwustronnie zadrukowanej i nadal jest czytelne, można złożyć, schować w kieszeń i użyć na 5 minut przed sesją przy ognisku). Proste narzędzie, które ma praktyczne zastosowanie.
Można je rozwinąć... tylko nadmierne rozwijanie opisów, moim zdaniem zniszczy właśnie plastyczność generatora. Z drugiej strony same słowa hasła, jak w generatorze, który pokazał Jagmin, to dla mnie forma nieco zbyt oszczędna. Dlatego właśnie zrobiłem to w takim kształcie.

Ad. 2 Chyba nie zrozumiałeś zupełnie zasady działania tego generatora. Masz dwie niezależne kostki (przyjmijmy dla uproszczenia, że jedną żółtą a drugą czerwoną albo że pierwsza będzie ta co się potoczy bardziej na lewo a druga ta z prawej strony). Ich wyników nie sumujesz. Prawdopodobieństwo wystąpienia każdej z kombinacji jest w tym wypadku takie samo. Oczywiście, równie dobrze mógłbym użyć np. 1k10 ale ostatnio prowadzę głównie w systemach opartych na kościach fudge. Domyślne ich zastosowanie, to sumowanie wyników, które rozkładają się w ładnego Gaussa. Tu, celowo od tego odchodzę. Gauss miałby sens, gdybym robił generator spotkań losowych - np. w lesie. dla 0 nic się nie dzieje a potem bywa różnie... tu sarenki a tam orkowie ;-)

Ad. 3 Za częściową korektę głęboko dziękuję. Jak tzw. wolna chwila się wydarzy to spróbuję też wyłapać pozostałe byki - przynajmniej z tych, które się powtarzają.

Ad. 4 W punkcie 2 w sumie dałem już odpowiedź. Jeśli grasz w systemy, które nie są oparte na fudge, to masz takie a nie inne kości pod ręką. Ja mam zazwyczaj pod ręką 4k6, przy czym generator robiłem pod kości typu dF, więc i opcje są oznaczone z tej skali. Jak dla mnie - feel free to use it. Chcesz, możesz rzucać 1k10 i ignorować 0 albo 1k8 i olewać ostatnią opcję (rzuć drugi raz we wszystkich listach tego generatora). Działam w pewnym systemie, więc i narzędzia jakie mam / robię są krojone pod ten system.

Tak, chciałem się podzielić narzędziem, które mi się przydaje i działa - jest przetestowane a nie tylko wymyślone. Mam świadomość, że jeden na to splunie jako "niegodne prawdziwego MG co to sypie pomysłami zawsze z rękawa", drugi będzie wolał dłuższe opisy, trzeci krótsze a czwarty weźmie z dobrodziejstwem inwentarza. Komuś się przyda - będzie dobrze. Nikomu - płakał nie będę. Ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi.
 
Odpowiedz
#22
(05-10-2016, 10:59)Szerszen napisał(a): zwłaszcza gdy ciągniesz np. 4 - jak do FATE.
Ja potrzebuję tylko jednej karty, bo każda ma przypisany konkretny wynik. Nie mniej każdemu wolno losować jak się podoba. Ja lubię karty dlatego oparłem generator na kartach. Za to strasznie nie lubię kości Fate.
[Obrazek: Tekro_userbar.jpg]

1. Zdecyduj, co chcesz osiągnąć, potem poszukaj reguł, które ci w tym pomogą.
2. Nie pozwól by reguły przesłoniły opowieść i używaj tych, które ci pasują.
3. Wszystko możesz przedstawić jako postać.
 
Odpowiedz
#23
(05-10-2016, 11:05)Jagmin napisał(a):
(05-10-2016, 10:59)Szerszen napisał(a): zwłaszcza gdy ciągniesz np. 4 - jak do FATE.
Ja potrzebuję tylko jednej karty, bo każda ma przypisany konkretny wynik. Nie mniej każdemu wolno losować jak się podoba. Ja lubię karty dlatego oparłem generator na kartach. Za to strasznie nie lubię kości Fate.

Do Fate musiałbym używać grubej talii 162 kart... aby zachować rozkład rzutów i ciągnąć tylko jedną kartę. Kiedyś to liczyłem. Tak czy inaczej każdemu jego bombki. Nie spotkałem jeszcze mechaniki, która byłaby pozbawiona minusów.
 
Odpowiedz
#24
Bo często te minusy są subiektywne. Co do kart to wystarczy 81. Tyle własnie ma oficjalny Deck of Fate. Ja używam zwykłej talii 52 kart z bardzo zbliżonym rozkładem prawdopodobieństwa. Zerknij tu: https://docs.google.com/document/d/1t6ad...sp=sharing
[Obrazek: Tekro_userbar.jpg]

1. Zdecyduj, co chcesz osiągnąć, potem poszukaj reguł, które ci w tym pomogą.
2. Nie pozwól by reguły przesłoniły opowieść i używaj tych, które ci pasują.
3. Wszystko możesz przedstawić jako postać.
 
Odpowiedz
#25
Ano racja... już wiem skąd mi się wzięło 162 - liczyłem kiedyś co by było gdyby... zrobić kość asymetryczną (np na jednej z kości fate dać -). 81 faktycznie wystarczy dla zwykłych kości bo symbole są "zdublowane".
Rozkład faktycznie zbliżony a biorąc pod uwagę zakres wyników, to różnice są zaniedbywalne.
Nie powiem, że mnie przekonałeś w 100% do kart ale zdecydowanie dałeś argument na plus dla nich jako alternatywy.
 
Odpowiedz
#26
Moim zamiarem nie było cie przekonać. Po prostu takie są moje preferencje. Poza generatorami postaram się zrobić tak w mojej grze, by osoby, które nie lubią kart mogły używać swobodnie kości.
[Obrazek: Tekro_userbar.jpg]

1. Zdecyduj, co chcesz osiągnąć, potem poszukaj reguł, które ci w tym pomogą.
2. Nie pozwól by reguły przesłoniły opowieść i używaj tych, które ci pasują.
3. Wszystko możesz przedstawić jako postać.
 
Odpowiedz
#27
Szczerze mówiąc ja swoim drobiazgu, który tworzę też daję jako alternatywę karty, ale uprościłem je do talii "do tysiąca":
A,K,D,J,10,9 - de facto symulując nimi wyniki 1k6 (A = 6 /+, K = 5 / +, D = 4 / , J = 3 / , 10 = 2 / -, 9 = 1 / -) .

Twój sposób na karty jest dokładniejszy i zdecydowanie bardziej elegancki, bo w moim albo trzeba by tasować przed każdym losowaniem albo pogodzić się z odchyleniami związanymi ze zmniejszeniem się prawdopodobieństwa ze względu na zmniejszający się zbiór elementów, względnie losować do znalezienia "wszystkich 4 kolorów"
 
Odpowiedz
#28
U mnie też występuje zmniejszający się zbiór elementów, ale dla mnie to zaleta, nie wada. Co więcej chciałbym zastąpić kartami Punkty Losu/Przeznaczenia. Po prostu każdy miałby tyle zakrytych kart ile PL i odrzucał lub odkrywał w zależności jaką opcję by wybrał: +2, czy przerzut. Oczywiście można bawić się i bez tego używają jakichkolwiek żetonów.

Początkowo, gdy na potrzeby Tekronicum opracowywałem karciany mechanizm rozgrywki, to gracze trzymali w reku odkryte karty i mogli przewidywać dzięki temu wyniki. Potem zdecydowałem się na Fate i w sumie wiele pomysłów związanych z kartami przeszło na ta mechanikę. Kto wie, może uda mi się jakoś to nawet pogodzić z odkrytymi kartami na reku?

Ale nawet jeśli pozbędę się tej całej karcianej otoczki to nadal wygodnie będzie losować pewne rzeczy za pomocą kart niż kości. Przede wszystkim dlatego, że są dwuwymiarowe (wartość i kolor) oraz niepowtarzalne, dzięki czemu odpada problem z przerzucaniem tych samych wyników. A przy okazji o talię zwykłych kart jest łatwiej nawet niż o zwykłe k6.
[Obrazek: Tekro_userbar.jpg]

1. Zdecyduj, co chcesz osiągnąć, potem poszukaj reguł, które ci w tym pomogą.
2. Nie pozwól by reguły przesłoniły opowieść i używaj tych, które ci pasują.
3. Wszystko możesz przedstawić jako postać.
 
Odpowiedz
#29
Trochę się boję przy takiej mechanice "zmniejszającej pulę" niekontrolowanego wybuchu minusów. Miałem do czynienia z podobną mechaniką. Świetnie się nadawała jako "storytelling" na żetonach do opowiadania sag - bohater rósł w power... dokonywał wielkich czynów a potem... ginął od zardzewiałych wideł przypadkowego wieśniaka, któremu uwiódł żonę.

Fakt, talia kart jest niemal w każdym kiosku. Znalezienie "kości pirackich / pokerowych" - 5k6 jest trudniejsze.
 
Odpowiedz
#30
Po takie kości musisz udać się do zabawkowego, a to RPGowcom nie wypada. Oczko

Zmniejszanie się puli wyników może być fajne, o ile wiesz co robisz jako prowadzący. Np. gdy prowadzi to do jakiejś kulminacji. Wtedy to kiedy prowadzący przetasuje talię także ma znaczenie. Ja zalecam tasowanie gdy zejdzie mniej więcej pół talii, ale można się z tym jeszcze pobawić.
[Obrazek: Tekro_userbar.jpg]

1. Zdecyduj, co chcesz osiągnąć, potem poszukaj reguł, które ci w tym pomogą.
2. Nie pozwól by reguły przesłoniły opowieść i używaj tych, które ci pasują.
3. Wszystko możesz przedstawić jako postać.
 
Odpowiedz
#31
Całkiem zgrabny ten generator, aczkolwiek nie robi dobrego pierwszego wrażenia.

Sądzę, że :
- Powinieneś zamienić kolejnością tabele, zaczynając do Main Task (przemianowałbym to na coś ala Central Plot), Independent Event (Twist ?), Adventure Source, Big Bad Boss (Opposition ?), Adventure Terrain (Color / Setting).
- Rozwinąć troszkę wpisy, dodać im koloru poprzez unikalne nazwy (podobnie jak tu - http://www222.pair.com/sjohn/blueroom/plots.htm ).
- Poprawić opis formatu rzutu (nigdzie chyba nie stosujesz trzech rzutów kostką)
 
Odpowiedz
#32
Dzięki catusse... zanotowane w kapowniku - może i tu jest droga -> zmiana kolejności / nazw. W dodatku (zdradzę skąd się ten "table" wziął) początkowo były to tabele, ale że ma się to objawić w formacie, który tabel nie wspiera dobrze, to ... wyszły listy. ;-)

Dłuższych opisów unikałem celowo. dla generatorów na stronie, nie ma to żadnego znaczenia ja chciałem się zmieścić na jednej kartce. Mam wtedy wszystko pod ręką i nawet jak muszę z czapy stworzyć jakiegoś npca albo dodać "quest poboczny", to nie muszę grzebać się przez kilka stron.

Tak ten trzeci rzut już jest wywalony w obecnej wersji, którą koryguję - to też pozostałość, był obecny gdy jeszcze w tabeli z npcami losowałem nastawienie na zasadzie 3 kostki. Taka "wada ewolucji systemu".
W sumie chyba tu wadą jest to, że nie zauważyłem tego - ot tak zwyczajnie po ludzku ;-)
 
Odpowiedz
#33
Jeżeli robisz nową wersję to może od razu po polsku? Tak łatwiej będzie się pracować, a i przy okazji i do tłumaczenia się ktoś znajdzie?
[Obrazek: Tekro_userbar.jpg]

1. Zdecyduj, co chcesz osiągnąć, potem poszukaj reguł, które ci w tym pomogą.
2. Nie pozwól by reguły przesłoniły opowieść i używaj tych, które ci pasują.
3. Wszystko możesz przedstawić jako postać.
 
Odpowiedz
#34
Tak zrobię.
 
Odpowiedz
#35
Nowa wersja (w PL)
http://on.netla.pl/sites/default/files/d...szy_pl.pdf

Trochę mi zajęło, ale to dlatego że mam na głowie też ON - i one w sumie są dla mnie ważniejsze.
Kolejność po przemyśleniu zostawiłem.

Jakoś tak w testach praktycznych łatwiej jest mi sięgać w takim układzie po różne tabele (tak, korzystam jak mi gracze "zbaczają" ze ścieżek, jako szybka inspiracja.
 
Odpowiedz
#36
Dopiero się skapnąłem, że to jest po polsku. LOL

Wygląda to całkiem przyzwoicie. Tylko bym pomyślał o zastosowaniu ikon kostek zamiast plusów, minusów i zer.
[Obrazek: Tekro_userbar.jpg]

1. Zdecyduj, co chcesz osiągnąć, potem poszukaj reguł, które ci w tym pomogą.
2. Nie pozwól by reguły przesłoniły opowieść i używaj tych, które ci pasują.
3. Wszystko możesz przedstawić jako postać.
 
Odpowiedz
#37
Zakonotuję, ponieważ będzie pewnie kawałkiem czegoś "ciut większego", to przy okazji zaktualizuję i to.
 
Odpowiedz