Witaj! Logowanie Rejestracja


Kreator Krain - Otwarta Beta
#1
Gwiazdka 
Szybkie, proste tworzenie settingu fantasy!

[Obrazek: old-map.jpg]

Dla wielu osób akt tworzenia postaci do gry fabularnej jest równie ekscytujący co sama gra. Celem Kreatora Krain jest właśnie stworzenie sesji będącej tworzeniem wspólnego settingu, gdzie gracze będą musieli targować się ze sobą, zawierać sojusze i knuć, aby to ich kraina była najwspanialsza w Królestwie.

Akcja toczy się wokół ww. Królestwa. Na oko jest to typowa kraina znana z niezliczonej ilości światów fantasy. Jednak Królestwu coś brakuje – w zasadzie poza nazwą i Stolicą to jest ono puste! Na tym etapie wszyscy gracze wcielają się Gubernatorów. Jest to nic innego jak swoisty odpowiednik bohaterów graczy. Każdy z Gubernatorów ma w swej dyspozycji jedną z prowincji w Królestwie, którą będzie kreował za pomocą Kreatora Krainy. Wśród decyzji, jakie zapadną w trakcie gry można wymienić takie jak nadanie geografii krainy, zadecydowanie o bogactwach, a także stworzenie przeróżnych gildii, a nawet bóstwa, które zostanie włączone do poszczególnego panteonu. Z drugiej strony inni Gubernatorowie mogą szkodzić, jak i pomagać danej krainie dodając dodatkowe elementy do niej. Warto też zaznaczyć, że mechanika użyta podczas kreatora nie wpływa na przebieg sesji prowadzonych po utworzeniu królestwa – w zasadzie chodzi tutaj o nadanie unikatowego charakteru prowincji i zapewnienie przyjaznej rywalizacji pomiędzy zebranymi.


Tak wygląda krótkie wprowadzenie do Kreatora Krain. Ideą tego narzędzia jest to, żeby umożliwić graczom i Mistrzowi Gry wspólne stworzenie settingu na przykładzie jednego, fikcyjnego królestwa. Z założenia jest to punkt startowy w grze, który można porównać do takiego Imperium ze Starego Świata, Cyrodiil czy Amn. To co dzieje się poza granicami owego Królestwa (którego nazwę i tak ustali się w trakcie gry), leży już w gestii graczy i mistrza Gry. Kreator Krain jest po to, żeby nadać pierwsze rysy wspólnemu settingowi, aczkolwiek na jego podstawie można nie tylko robić jedną krainę, ale też sąsiednie państwa.

Dlaczego o tym piszę? Bo z wielką dumą mogę ogłosić, że udało mi się zakończyć pewien etap w tworzeniu owego podręcznika. Gra jest gotowa, a teraz pozostało mi zrobienie opcji dodatkowych, porad i innych nieco mniej istotnych rzeczy.

Teraz wasza kolej.
Potrzebuję osób spoza grona moich znajomych, którzy chcieliby przetestować Kreatora Krain w jego pierwotnej, surowej wersji bez żadnych opcji dodatkowych. Cel jest szczytny, wychwycenie błędów i usłyszenie opinii co jest ok a co jest be. Wasza opinia ma znaczenie. Kreator Krain jest projektem zrobionym prze gracza (i mistrza gry) dla graczy (i mistrzów gry). Poświęćcie więc kilka godzin w gronie znajomych i spróbujcie coś wykombinować za pomocą tego podręcznika, dla dobra tego produktu.

To był kij. Czas na marchewkę. Nie oczekuję, że nagle wszyscy rzucą się na KK. Jednak wszyscy chętni, którzy wesprą projekt zostaną wpisani w podziękowania oraz specjalne podziękowania w zależności od pomocy. Każdy pomocnik, tester, maruda zostanie na zawsze uwieczniony i z pewnością doceniony w przyszłości, gdy samemu będę wspierał inne projekty i tworzył nowe.

Poniżej znajdziecie wszystko to co, zostało napisane w temacie projektowym - lekko dopieszczone i przyjazne drukarce. Zdaję sobie sprawę, że jest to bite 30 stron tekstu, ale jak szybko każdy zauważy, po jednym przeczytaniu, bardzo szybko zrozumieją zasady i będą sięgać tylko po to, żeby upewnić się, czy nie ma jakiejś dodatkowej zasady.

Dzięki za poświęcenie czasu na przeczytanie tego posta.
Wykonałem swój ruch, teraz kolej na Was.

O.

 
#2
Na razie jedynie przejrzałem dokument, ale podoba mi się.

Mam wolne więc w tym tygodniu bardziej się zagłębię w KK i spiszę "wrażenia".

EDIT:

Ok, jestem zaskoczony, bardzo pozytywnie. Świetne narzędzie do tworzenia... praktycznie całych światów, można nawet zignorować całe zasady i wspólnie z graczami wypełniać kolejne "sloty" w przykładowym świecie tak długo, aż będziemy mieli taki krainę, w którym każdy będzie chciał grać.

Wyborów jest ogrom, ludzie mający fetysz do tabelek będą wniebowzięci, chociaż do niektórych można by jeszcze dołożyć kilka dodatkowych opcji "ulepszenia" ;-)

Na pewno spróbuję wykorzystać KK w najbliższej sesji, jest (dużo) lepszy niż mój generator krain w Kronice.
 
#3
Hej,

Dzięki za pozytywny feedback, z niecierpliwością czekam na wasz rezultat i uwagi. No i miło, że ktoś to przeczytał i doceniłUśmiech
 
#4
Jeżeli się uda, to już w najbliższy wtorek wykorzystamy Kreator do tworzenia świata na potrzeby nadchodzącego scenariusza w D&DN, postaram się dam znać, co nam z tego wyjdzieUśmiech
in beaver we thrust
 
#5
Zrobiliśmy już dwa beta testy i moja opinia jest następująca:

1. To co jest, jest w większości OK, znaczy się robi to, co ma robić i radzi z tym sobie całkiem dobrze.
2. Ale ostatni etap, czyli wybór Nieszczęść nie działa dobrze, bo wszystkie pozostałe punkty pakuje się w spamowanie nieszczęściami swoich sąsiadów, żeby tylko wydać to, co się ma. I w tłumie 6 osób można się spodziewać że każdy będzie miał po 5 nieszczęść na klacie, co jest stanowczą przesadą.
3. Poza tym, bardzo fajnie by było, żeby wpakowanie większej ilości punktów w dany zakup (czy to w wyniku licytacji, czy to w wyniku dobrowolnej inwestycji) dawało poprawę jakości danego ficzera. W stylu "ja kupuję Manufakturę za 1 i jest to takie sobie byle co, ale kumpel wybulił na swoją 9 punktów, więc ma wypas strukturę, setki pracowników, kawał ziemi, świetny zarząd itd". Bo obecnie łatwo jest strollować kogoś tak, żeby wydał mnóstwo punktów na jakąś strukturę, samemu odpuszczając w ostatniej chwili - w efekcie tracisz masę punktów, żeby meć to, co chcesz, a nie zyskujesz na tym nic. A sąsiedzi wciąż mają te punkty i mogą je wydać na coś innego.
4. Brakuje mi totalnie etapu gry poświęconego tworzeniu mieszkańców prowincji. Wiem gdzie mieszkają, w co wierzą, jakie organizacje są dla nich ważne, kogo szanują i co myślą o sąsiadach - a nie wiem, czy mam w prowincji ludz, elfy, krasnoludy, furry, warforgedy czy co, tak właściwie... Pozbawianie kreatora czegoś tak ważnego jak narzędzia do tworzenia kultur, generowania i refluffowania ras wydaje mi się kastrowaniem go z bardzo ważnych funkcji.
5. Przydałby się też większy wpływ na armię danej prowincji.
6. Oraz na jej historię.
7. I na elekta/króla/cysorza.
Bo to wszystko się składa na koloryt prowincji, księstwa, państwa, królestwa, czegokolwiek. Pominięcie któregoś z tych etapów w znaczący sposób zubaża wizję i pozostawia uczucie niedosytu. Faktem, że dodatkowe etapy wydłużą proces tworzenia, ale myślę, że potencjalnym użytkownikom bardziej zależy na jakości niż na czasie...

Ogólne wrażenie jest takie - całość idzie w dobrym kierunku, ale wymaga rozbudowania i zaimplementowania funkcji, które uczyniłyby z tego pełnoprawny Kreator, pozwalający stworzyć 100% settingu od zera. Bez tego rzecz pozostanie co najwyżej gadżetem, zabawką, którą co bardziej liberalny MG wykorzysta w życiu może z jeden raz.
in beaver we thrust
 
#6
No to jedziemy!

Cytat:1. To co jest, jest w większości OK, znaczy się robi to, co ma robić i radzi z tym sobie całkiem dobrze.

Taki miał być plan Uśmiech

Cytat:2. Ale ostatni etap, czyli wybór Nieszczęść nie działa dobrze, bo wszystkie pozostałe punkty pakuje się w spamowanie nieszczęściami swoich sąsiadów, żeby tylko wydać to, co się ma. I w tłumie 6 osób można się spodziewać że każdy będzie miał po 5 nieszczęść na klacie, co jest stanowczą przesadą.

Sam byłem tego świadkiem jak nasz kolega chciał wyjąć wszystkie gildie spod prawa i zgadzam się, że to trzeba przerobić. I tak też się stało.

Cytat:Poza tym, bardzo fajnie by było, żeby wpakowanie większej ilości punktów w dany zakup (czy to w wyniku licytacji, czy to w wyniku dobrowolnej inwestycji) dawało poprawę jakości danego ficzera. W stylu "ja kupuję Manufakturę za 1 i jest to takie sobie byle co, ale kumpel wybulił na swoją 9 punktów, więc ma wypas strukturę, setki pracowników, kawał ziemi, świetny zarząd itd". Bo obecnie łatwo jest strollować kogoś tak, żeby wydał mnóstwo punktów na jakąś strukturę, samemu odpuszczając w ostatniej chwili - w efekcie tracisz masę punktów, żeby meć to, co chcesz, a nie zyskujesz na tym nic. A sąsiedzi wciąż mają te punkty i mogą je wydać na coś innego.

O ile w testach o tym nie wspomniałem, by nie wprowadzić większego zamieszania, to poruszyłem ten wątek w podstawce i udostępnionej Becie. Jest tam wyraźnie napisane, że:

Cytat:Począwszy od drugiej Fazy, bardzo często będzie dochodzić do licytacji. Niektóre pozycje są na tyle ekskluzywne, że każdy chcę mieć coś takiego w swojej prowincji, ale inni Gubernatorowie także. Dlatego chętni w licytacji Gubernatorowie oferują punkty, które mogą przeznaczyć na daną przewagę. Zazwyczaj w podpunkcie limit wynosi 10 na podpunkt więc trzeba mądrze wybrać, bo nie wszystko będzie dostępne dla jednego Gubernatora. Ilość przeznaczonych punktów odpowiada też jak mocno został dany zasób zainwestowany przez Gubernatora. Domyślnie od 1-3 to słabo, 4-8 przeciętnie, a 9-10+ to już mocno. Siła wykupienia nie jest w żaden sposób narzucona, a ta zasada powstała aby niektórzy gracze nie przeczekiwali licytacji, licząc, że mogą dużo zyskać, wydając mało punktów.

Cytat:4. Brakuje mi totalnie etapu gry poświęconego tworzeniu mieszkańców prowincji. Wiem gdzie mieszkają, w co wierzą, jakie organizacje są dla nich ważne, kogo szanują i co myślą o sąsiadach - a nie wiem, czy mam w prowincji ludz, elfy, krasnoludy, furry, warforgedy czy co, tak właściwie... Pozbawianie kreatora czegoś tak ważnego jak narzędzia do tworzenia kultur, generowania i refluffowania ras wydaje mi się kastrowaniem go z bardzo ważnych funkcji.

Tutaj widzę, że inaczej podchodzimy do Kreatora. Ty oczekujesz, że podręcznik, odpierdzieli stworzenie świata dla Ciebie i Graczy, ja z kolei uważam, że KK służy do stworzenia podwalin państwa, a kwestia tradycji i definiowania ras wymaga sensownego podejścia do tego wraz z innymi graczami. Secundo, narzekaliście na brak kreatora ras, i po raz kolejny powtarzam, nie jest to główny cel Kreatora. Owszem, wprowadziłem wątek jak stworzyć własne rasy na mechanikach nie wspierających tego zagadnienia, ale jeśli gracie na mechanice D&D, FATE, Savage Worldsów czy Kroniki, to cechy i stereotypy znajdziecie w tych podręcznikach jako punkty zaczepne.

Z drugiej strony rozumiem, że takie rzeczy są ważne, ale by podręcznik był określany jako proste i szybkie narzędzie nie mogę dodawać ciągle nowej zawartości, bo o czymś nie wspomniałem. Skończy się na tym, że będę musiał robić fazę o licytowaniu preferencji seksualnych w prowincji Uśmiech

Cytat:5. Przydałby się też większy wpływ na armię danej prowincji.
6. Oraz na jej historię.
7. I na elekta/króla/cysorza.
Bo to wszystko się składa na koloryt prowincji, księstwa, państwa, królestwa, czegokolwiek. Pominięcie któregoś z tych etapów w znaczący sposób zubaża wizję i pozostawia uczucie niedosytu. Faktem, że dodatkowe etapy wydłużą proces tworzenia, ale myślę, że potencjalnym użytkownikom bardziej zależy na jakości niż na czasie...

Ponownie, KK służy jako podwaliny dla settingu, a nie ma zająć się kompletnym i szczegółowym opisem Królestwa. W rdzeniu gry są zawarte najważniejsze kwestie - wygląd krainy, religia i organizacje operujące na jej terenie. Mamy też wielokrotnie wspomnianą Stolicę i Króla, lecz to ponownie jest oddane w ręce MG i graczy w miarę rozgrywania kampanii sesji. Niemniej jednak, dla graczy takich jak Ty jest dodatkowa czwarta Faza prawie na ukończeniu, Generator Historii, coby tutaj nie wybrzydzać, a także w drodze Generator Królestw Sąsiednich, żeby mieć szybki wgląd na to, jak wyglądają i co o Królestwie uważają sąsiedzi.

Cytat:Ogólne wrażenie jest takie - całość idzie w dobrym kierunku, ale wymaga rozbudowania i zaimplementowania funkcji, które uczyniłyby z tego pełnoprawny Kreator, pozwalający stworzyć 100% settingu od zera. Bez tego rzecz pozostanie co najwyżej gadżetem, zabawką, którą co bardziej liberalny MG wykorzysta w życiu może z jeden raz.

Widzisz, tutaj jest ta kwestia, że nie każdy tego chce - domyślnie ma to być "szybkie i proste narzędzie do settingu fantasy", lecz dodatkowe opcje pozwalają na zamianę tego zdania na "długi i szczegółowy almanach do geopolitycznego realpolityk". Ja to robię z myślą dla tych pierwszych, ale rozumiem, że są też drudzy, dla których dodatkowe opcje z pewnością się przydzą, oraz ci trzeci, dla których kreator settingów winien mieć przynajmniej 300 stron rdzenia i jakieś dodatkowe 200 do opisu jakimi narzędziami posługują się chłopi - oczywiście wszystko do lictyacji Język O ile pierwszych i drugich postaram się zadowolić w postaci KK, to ci trzeci mogą stąd wy*******ać Uśmiech
 
#7
Rób jak chcesz, dyskutowaliśmy już o tym nieraz, ale wg mnie tworzysz narzędzie z gruntu zakładając, że będzie ono niepełne i kulawe, pozbawione istotnych funkcji - co moim skromnym zdaniem mija się z celem i wieje podejściem "made in szajna"... No ale to już twoja rzecz, co zrobisz z tym dalej, ja powiedziałem swoje...
in beaver we thrust
 
#8
(swoją drogą proszę o wybaczenie, że tak długo nie odpisałem na ten post)

Widzisz Skavenloft, uważasz, że ja tworzę niepełny produkt - dla ciebie jest to niepełne i kulawe i w ogóle be. Już ci ładnie odpisałem na twoje argumenty, że to co dla ciebie jest niepełne i nie gotowe, dla innych jest to właśnie podwaliny pod Ich setting - kraina została stworzona, religia i jej aspekty wyłożone na tacy, a także przykładowe organizacje pokazujące, że poza królewskim dworem są też inni gracze i intryganci.

Jeśli to Ciebie nie przekonało to weź taki przykład z życia: jak zbudowałeś własny dom, to za jego budowę odpowiadała ekipa robotników-rzemieślników, którzy postawili ci ściany, zrobili sufit itp. W trakcie budowy domu już wtedy powinieneś mieć wizję, tego, co będzie w niej zawarte i jakiego koloru będą ściany i czy na podłodze ma być wykładzina czy dywan - to już twoje pomysły. Taki właśnie jest Kreator - daje ci fundamenty i zarys tego, co mogą inni zrobić z tym dalej Uśmiech

Nie oznacza to, że nie chcę nie poruszyć tej kwestii - chcę, ale jako zasadę opcjonalną i muszę do kwestii kultur podejść dość ostrożnie - bo znowu - stawiam na szybkość i prostotę i nie mam na celu stworzenie 300stronnicowego molocha z czegoś, co pierwotnie miało być pomocą dla MG.

Inna sprawa, że jesteś w zasadzie jedyną osobą, która obecnie wypowiada się w tym temacie i trudno mi zrobić jakiś większy research w tej sprawie bazując wyłącznie na twojej opinii... O matko
 
#9
Myślę, że dedykowany "Tydzień z..." może wspomóc twoją sprawę, jeżeli się do tego przyłożyszOczko Inna kwestia, że niewiele tu jest do komentowania - w końcu koń jaki jest, każdy widzi, nie ma się nad czym rozwodzić. Kreator jest i działa, nie zawodzi ale i nie robi cudów, więc nie ma za bardzo jak ganić ani jak chwalić, pozostaje po prostu używaćOczko Niestety, nie mam pojęcia, jak rozwiązać ten "problem":/
in beaver we thrust
 
#10
Ogólnie przeczytałem kronikę i szykuje się do przetestowania jej działania w mojej grupie. Jeszcze jeszcze murzę tylko z graczami omówić, czy będziemy tworzyć świat całkowicie świat od nowa, czy zabawimy się w opisywanie Slavic Mytch.

Jednak zanim zacznę pytanie do twórcy i innych którzy przechodzili przez etap kreacji krainy. Ile ten proces mniej więcej zajęło wam to czasu, ilu było graczy? Jak korzystaliście z pdf? Czy był wydrukowany i podawany z rąk do rąk? Czy wszyscy siedzieli przy jednym kompie i odczytywano na głos możliwości wyboru?

Ja osobiści zamierzam poprosić graczy aby ci którzy mogą przynieśli własne laptopy i cały czas mieli wgląd, aby usprawnić całość. Jednak, nie każdy z potencjalnych użytkowników możne sobie pozwolić na taki rozwiązani, a korzystanie z jednej wersji wydaj mi się, że znacznie spowolni cały proces, albo duża cześć propozycji musiała by być skrócona, co trochę mija się z celem.

Dodatkowo, wydaje mi się, że przy każdym z etapów powinien znaleźć się przykład opisujący działanie. Wydaje mi się, ze opis mechanizmu dla jednej prowincji całkowicie by starczył i nie musi on być zbytnio rozbudowany. Po prostu suche fakty Gracz taki i taki w prowincji wykupił to i to.
Rasa: Szczur Profesja: Rozjemca SI:1% ZR:3% KN:2% IN:2% WL:5% CH:2% Sz:82%

-Warr!- Zarycząły groźne drożdże.

[Obrazek: SzczurzySchron2.jpg]
 
#11
Hej, w dużym skrócie napiszę co i jak bo mogę zaraz znowu net stracić :/ Stworzenie jednego Królestwa zajmuje około dwie, trzy godziny. Na chwilę obecną korzystałem z wydrukowanych samych tabelek, a podręcznik znajdował się na laptopie.

I przykłady są w drodze, zaniedługo będą Uśmiech
 
#12
Recenzja Kreatora Krain połączona ze wstępną korektą na wyraźną prośbę i odpowiedzialność Onslo
Witajcie czytelnicy! To druga z recenzji Sidsona w ostatnim czasie. Rozsiądźcie się wygodnie i zapraszam. Dzisiaj nie nadaję punktów, jednak nadal postaram się być krytyczny. Korektę robię tylko w momencie, gdy błąd jest rażący - na materiale, który może się zmienić, nie będę poświęcał czasu na wszystkie przecinki. Uśmiech
W chwili, gdy piszę te słowa jestem na stronie... (autor spojrzał na licznik stron w czytniku i zanotował: "brak numeracji stron)... na stronie trzeciej i dopiero tutaj znalazłem pierwszy poważny błąd. Albo się starzeję, albo nie jest tak źle. Tak czy inaczej: Zaczynamy!

0. Brak numeracji stron.

1. "W przypadku jakie rasy pojawią się Królestwie, a co za tym idzie, i w świecie, zależy bardzo mocno od mechaniki, na jakiej gracze zamierzają zagrać." -> Moja propozycja:
"Odpowiedź na pytanie, jakie rasy pojawią się w Królestwie, a co za tym idzie i w świecie, zależy bardzo mocno od mechaniki na jakiej gracze zamierzają zagrać".

2. "Dodatkowo jeden z Gubernatorów, ten który weźmie na siebie odpowiedzialność jako Mistrz Gry, jest także Elekt." -> "... jest także Elektem"/"... jest nazywany Elektem."

3. "... że każdy chcę mieć coś takiego w swojej prowincji, ale inni Gubernatorowie także." -> Moje propozycje:
"... że każdy chce mieć coś takiego w swojej prowincji"
"... że każdy z Gubernatorów będzie chciał mieć coś takiego w swojej prowincji"

4. "Ilość przeznaczonych punktów odpowiada też jak mocno został dany zasób zainwestowany przez Gubernatora." -> Chyba chodziło o:
"Ilość przeznaczonych punktów odpowiada wprost proporcjonalnie rozbudowaniu i istotności wykupionego zasobu w prowincji"

FAZA PIERWSZA

5. "wszystkie trzy okienka w każdej prowincji mają są Pustkowiami" -> "są Pustkowiami"

6. "jeśli nie ma wyznaczonego Elekt, niech gracze ustalą, kto zaczyna pomiędzy sobą" -> "jeśli nie ma wyznaczonego Elekta, niech gracze ustalą kto zaczyna pomiędzy sobą"

7. "Dla wielu takie miejsca są święte i niewielu jest odważnych by zapuścić się głębiej w rejon." -> "niewielu jest na tyle odważnych, aby zapuścić się głęboko między te drzewa"

8. "że jest to wyspa" -> "że są to wyspy"

9. "ale zawsze istniej małe osady" -> "istnieją"

(Po dziewięciu punktach korektorskich, autor znalazł wreszcie coś, o co może spytać Onslo)

10. "Przedłużenie prowincji o dwa wolne rejony". Czy mogę na tych rejonach od razu coś wykupywać? Powiedzmy, że chciałbym je zalesić.

11. Moim zdaniem za słabo zaakcentowane jest, ile punktów otrzymuję na czas fazy i co w danej fazie będę robił. Tworząc sobie prowincję wrzuciłem sobie powiększenie (4), wielkie góry (3), ośnieżony las (2), i dwa razy wzgórza (2x2), a ostatnią prowincję obłożyłem polami uprawnymi (1). Razem to 14 z 20 punktów z MED. I punkty są... bardzo skurczone, a ja dopiero wtedy się dowiaduję, że mam jeszcze punkty orientacyjne dorzucić.

12. Niektóre punkty orientacyjne są lekko naciągane:
Plantacja - po co, skoro mam cały rejon usadzony polami uprawnymi? Chcesz powiedzieć, że nie ma tam plantacji?
Cmentarz mamutów - a co jeśli nie było mamutów? Lepiej to zmienić na "cmentarzysko potworów". Brzmi groźniej, łatwiej dostosować do settingu i działa na wyobraźnię.
Smocza Kraina - czemu jest niedostępna w HIGH?

KONIEC FAZY PIERWSZEJ

FAZA DRUGA

13. Ponownie brakuje mi powiedzenia, że punkty się odnawiają na początku Fazy II i przypomnienia, ile ich mam zależnie od "poziomu fantasy". Dodatkowo fajnie byłoby wiedzieć ile wyborów będę musiał podjąć w tej fazie.

14. "jeśli parę innych osób pragnie mieć typ ten sam" -> "... ten sam typ" // dodatkowe pytanie: nigdzie nie jest powiedziane, że gracze mają wybrać jedną organizację... mogę przeczekać licytację i wziąć powiedzmy 5 organizacji po 1 punkcie?

15. "Wyjątek tutaj stanowi Dom" -> czy chodzi o "Dom Szlachecki"?

16. "wybraniu w licytacji" -> "wygraniu w licytacji"

17. Nie ma pogrubienia nazw specjalizacji począwszy od Gildii Złodziei.

18. Rozumiem, że Gildii Złodziei nie dasz "umieją kraść", ale przemyt moim zdaniem powinien mieć własną gildię.

19. Czy specjalnie pozwalasz na stworzenie prowincji, która będzie miała Gildię Magów i Technokratów? To już po przejściu do samego RPGowania zrobi z nich... nadprowincję Uśmiech

20. W Zakonach Rycerskich: "niezależni" -> "niezależne"

21. Dopiero przy wpływach dowiaduję się, że wybranie "Fachu" jest obowiązkowe.

22. Lider... nagle dowiaduje się o jakimś Proroku z Fazy II... będąc w Fazie II. To trochę dziwne.

23. Przy "Wyposażeniu" są nazwy poziomów z "Powodzenia".

24. Nie wiem, co oznacza, że dana cecha "neguje Nieszczęścia". Czy jeśli ktoś ześle na mnie nieszczęście, a ja później wykupię cechę, to nieszczęście znika? Czy mogę powiedzmy wykupić nieszczęście, dostać punkty i przeznaczyć je na wykupienie cechy, która mi je usuwa? Świetnie to widać na przykładzie "Wroga Publicznego" i "Wsparcia: Król". Dostaję 6 punktów, które następnie mogę spożytkować w licytacji "Wsparcia Króla", które mi niweluje to Nieszczęście.

25. Możliwe jest posiadanie "Wsparcie: Gubernator" i "Niechęć Gubernatora". Opisy te wzajemnie się wykluczają.

26. Mogę mieć "Powodzenie: Złota Era" i "Pusty Skarbiec"

KONIEC FAZY DRUGIEJ

FAZA TRZECIA

27. Czemu "Pierwsi Łowcy" wymagają lasu lub mokradeł? Nie można polować na ośnieżonych równinach, albo w podwodnej krainie?

28. Podobnie "Starożytne Narzędzia". Fajnie, że na początku byli rolnikami. Ale na przestrzeni setek lat mogli wykształcić światłoczułe komórki, które ich samych zmieniły w fotosyntetyzujące roślinki, dlatego olali jedzenie i zajęli się... urządzaniem gry w hokeja za pomocą starych motyk. Bo czemu nie?

29. Ponownie: nigdzie nie jest powiedziane, czy mogę wybrać dwie tradycje?

30. Istnieje 30 domen i 10 tradycji. Przed opisem tradycji jest powiedziane, że wybieram spośród tych, które przynależą do moich tradycji, a przy domenach jest powiedziane, że mam się licytować.
a) skoro domen jest więcej, to 10 z nich nie przynależy do żadnej tradycji - jak je wybrać?
b) skoro domeny nie powtarzają się w tradycjach - po co się o nie licytować?
c) skoro przy wyborze tradycji dostaję dwie domeny, z których mam wybrać jedną - czy to oznacza, że pozostałe dwie wybieram z dziesięciu niezwiązanych z żadną tradycją?

31.Świątynia. Bardziej podobało mi się ułożenie kategoriami, jakie zastosowane było przy "Liderze", bo pozwalało zaoszczędzić miejsce. Takie rzeczy jak "Biblioteka: skromna/bogata/największa" mogą być połączone i opisane tak, jak cechy lidera.

32. Weteran Wojenny/Były Wojownik/Były Mag. "Święceni" -> "Święcenia". Kopiuj-wklej w czystej postaci Duży uśmiech

33. Powiązania z Frakcjami - według tego, co tam czytam, Frakcje nie są jeszcze ustalone... To co ja robiłem przez całą Fazę II?

34. Żywy Święty jest lepszy od "Wcielenia Patrona"?

KONIEC FAZY TRZECIEJ

FAZA CZWARTA

35. "... dodające głębi i kolorów prowincjom, jak i Królestwie" -> "jak i Królestwu"

36. "policja" nie jest moim zdaniem odpowiednim terminem w fantasy.

37. Czy licytacje dotyczące Natury i Postawy Władcy to dwie różne licytacje? Bo nie ma o tym wzmianki.

38. Przymusowy Pobór jest zdublowany.

39. Wojska Najemne. Patrząc na historię naszego świata, to Watykan korzysta z Wojsk Najemnych już od kilkuset lat chyba Uśmiech

40. Ustal jeden konkretny znak, który będzie oznaczał w tabelkach "niedostępny dla LOW". Teraz czasami jest to wydzielone innym znaczkiem, czasami jest traktowane jako "zasada specjalna".

41. Magokracja - lekki powrót wyżej, ale wpadło mi to przy "Nadwornym Magu". Czy nie może być tak, że mamy ustrój Magokratyczny, ale sam Władca nie jest Magiem? Być może jest odporny na magię? Może zwyczajnie jest szanowany przez Kolegia/Kabały/Zgromadzenia Magów? Poza tym Nadworny Mag nie oznacza "najlepszy mag". Dobrym przykładem jest tutaj seria gier Gothic, gdzie Xardas był najpotężniejszym z magów na świecie (pomijając głównego bohatera), a jednak na "dworze" nie przesiadywał.

42. Kochanek/Kochanka -> osoba, KTÓRĄ darzy uczuciem Władca. To raz. A dwa: dlaczego Małżonek/nka mogą być tej samej płci, jak Władca nie jest Ekscentrykiem/Hedonistą, a dla Kochanka/nki jest to wymagane?

KONIEC FAZY CZWARTEJ

DZIEJE KRÓLESTWA
43. "wiele wydarzeń historycznych nadejdzie niż naszło." -> "więcej wydarzeń historycznych nadejdzie niż nadeszło"

44. Pojawiają się kości... i to trzy rodzaje. A co, jak zbiera się grupa, która nie będzie ich wszystkich używać? Niby są generatory online, ale... Czemu nie może to być rozwiązane licytacją, tak jak wcześniej?

45. "każdy z Gubernatorów w zależności od wybranego rodzaju settingu [...] ma określoną liczbę rzutów z tabelek historii Królestwa i Prowincji." -> czyli jeśli jest pięciu graczy, to wybieramy aż 5 Legend Narodzin Królestwa? Czy może to jednak nie są dzieje Królestwa, a jedynie dzieje Prowincji? Co się dzieje, jeśli kilku gra... Gubernatorów wylosuje to samo?

46. Niektóre wydarzenia "kolidują" z wyborami z faz tworzenia królestwa. np.
"Po wielu pokoleniach terroru, pewien śmiałek zabił smoka, a jego kości przysłużyły się do utworzenia kilku zbroi i broni."
Czy to nie jest coś "zwykłego" w grach RPG? A już szczególnie, gdy na terenie Królestwa są "smocze ziemie"?

KONIEC DZIEJÓW KRÓLESTWA

KRÓLESTWA SĄSIEDNIE

47. W jednym miejscu jest powiedziane, że każdy z Gubernatorów tworzy jedno państwo, a chwilę później, że tylko Mistrz Gry rzuca.

48. "Daje też wgląd nieco na gospodarkę i znaczenie strategiczne" -> "Daje też ogólny obraz gospodarki i określa znaczenie strategiczne"

49. "Królestwo sąsiada posiada w jakiejś części, każdy typ ukształtowania (za wyjątkiem Dwubiegunowego i Zróżnicowanego Sąsiada)." -> a co z "Bliskim Sąsiadem?"

50. Propozycja ode mnie: może niech rzut na "Politykę" będzie zależny od różnicy wielkości między Królestwem Gracza, a Sąsiednim? Na jednym krańcu będzie "Królestwo Graczy jest lennikiem sąsiada", a na drugim "Sąsiednie Królestwo jest lennikiem Królestwa Graczy".

51. "zmaga się w na początku pierwszej sesji." -> bez "w"

52. Skąd taki dziwny podział wyników w Tabeli Skarbu Narodu? Niektóre opcje mają szansę 5%, inne 10%, a inne 15%.
Proponuję:
1-14 (14%)
15-28 (14%)
29-42 (14%)
43-56 (14%)
57-70 (14%)
71-85 (15%)
86-100 (15%)

KONIEC KRÓLESTW SĄSIEDNICH

ROZSZERZONA FAZA PIERWSZA

53. Tą część już komentowałem w innym wątku. Uśmiech

54. PŻ i PZ - zbytnio się zlewają. Proponuję zmienić Punkty Zwykłe na Punkty Ogólne.

55. Należałoby (podobnie jak przy zacofaniu) powiedzieć, że Żeglarstwo można wybrać tylko jak ma się dostęp do morza.

KONIEC ROZSZERZONEJ FAZY PIERWSZEJ

TWORZENIE RAS I ZASTOSOWANIE KREATORA KRAIN

56. żadnych komentarzy nie mam
KONIEC TWORZENIA RAS I ZASTOSOWAŃ KREATORA KRAIN

UFFFFF.... Wszystko. Teraz przechodzimy do najpoważniejszej sprawy....

UWAGI OGÓLNE

57. NIE robiłbym zasad opcjonalnych. Wszystkie razem tworzą idealną całość i nie warto oddzielać np. tworzenia Władcy od tworzenia Królestwa. Wyjątkiem jest granie w niektóre warianty podane na końcu, gdzie można napisać, że tą fazę się pomija.

58. Język jest bardzo przystępny. Nie jest literacki, jest lekko "mówiony", ale w sposób bardzo poprawny, a to jest bardzo ważne, bo:
- czyta się lekko
- często można się uśmiechnąć, gdy autor zwraca się bezpośrednio do czytelnika (np. "tak, oznacza to, że wybiera drugie zacofanie")

59. Unikasz jednocześnie wyglądu podręcznika do matematyki, co w podręczniku pełnym tabel jest trudne.

60. Tekst nie wymaga gruntownej korekty. Zdarzają się pojedyncze literówki lub braki przecinków, ale nie są rażące i częste.

61. Bardzo miło mi się to czytało. Serio.

KONIEC UWAG OGÓLNYCH

KONIEC RECENZJI SIDSONA
"Noobirus popełnił po prostu fatalny błąd, godny osoby naprawdę pozbawionej wszelkiego życiowego doświadczenia - wziął Skavena na poważnie."
By Ptakuba
 
#13
A więc czas na odpowiedzi - nie wszystkie, ale te najważniejsze Uśmiech
Zatem mknijmy w nieznane:

0 - Okej, sam osobiście nie korzystam z numeracji do czasu, aż nie będzie finalna wersja - kwestia gustu niż pominięcie.

1 - Brzmi okej.

10. Tak, będę musiał to zaznaczyć.

11 - Dobrze wiedzieć, zajmę się tym.

12 - Uważam, że z nie wszystkim masz racje:
- Plantacja - jest to miejsce, gdzie produkowane są i/lub przetwarzane bardziej luksosowe - jak np. trzcina cukrowa, ule, pszczoły czy jakieś rzadko występujące przyprawy. Tereny uprawne to... tereny uprawne, farmy kukurydzy, zboża, warzyw, owoców itp. Może ja tak mam, ale zazwyczaj tak interpretuje słowo plantacje (za dużo Cywilizacji Uśmiech )
- Cmentarz Mamutów - Świetna sugestia! Zmieni się Uśmiech
- Smocza Kraina - zerknę i poprawię.

13 - Wezmę pod uwagę.

14 - Wybiera się po jednej organizacji - jak nie zaznaczyłem tego wyraźnie to poprawię.

15 - Tak.

18 - A ja uważam, że przemy pasuje jak najbardziej do Gildii Złodziei Uśmiech

19 - Organizacje obejmują zasięgiem całe Królestwo, a prowincja Gubernatora jest ich siedzibą główną/ miejscem, gdzie została założona. Kilkukrotnie zaznaczałem to w podręczniku.

22 - Omawialiśmy to w Skrzynce, ale warto nadmienić - jest to pozostałość, kiedy Organizacje były w Fazie 3 a Wiara była w Fazie 2 Uśmiech

24 - Wpierw wybiera się cechy, a dopiero potem Nieszczęścia. Zasada specjalna negująca Nieszczęście oznacza, że nie można zagrać tego nieszczęścia.

25 - Się zmieni.

26 - To jest celowe - zauważ, że mimo, że w organizacji wszystko gra, niekoniecznie oznacza, że udało jej się zaoszczędzić co nieco Uśmiech

27 - Ponieważ w takich miejscach jest najwięcej zwierzyny. Podwodną krainę jeszcze wezmę pod uwagę.

29 - Można jedno.

30 - tutaj mi się nieco namieszało przyznaję, zmienię to, aby było bardziej czytelne.

33 - patrz punkt 22.

37 - Tak, są to dwie różne licytacje - poprawię to.

41 - Zobaczę co się da zrobić.

44 - Dlatego, że jest to zasada opcjonalna i chciałem poeksperymentować z zasadami nie związanymi z licytacjami.

45 - Zerknę i przyjrzę się temu dokładniej bo mogłem coś przeoczyć, albo napisać inaczej niż pierwotnie zamierzałem Uśmiech

46 - ponownie - zasady opcjonalne niekoniecznie muszą dobrze współgrać ze wszystkimi zasadami podstawowymi - zwłaszcza w systemie o mechanice czysto fluffowej Uśmiech

47 - musiał mi się wkraść błąd.

50 - Pomyślę czy w ogóle da się, ale nic nie obiecuję.

52 - Jest to celowo zrobione - na niektóre Skarby Narodu są mniejsze szanse na wystąpienie.

57 - Pisałem od samego początku, i to wielokrotnie - Kreator Krain ma być tworzoną z myślą o prostocie i szybkości - zasady opcjonalne powstały właśnie po to, by ci dla których trzy fazy to za mało mogli sobie pokombinować z dodatkowymi opcjami i zasadami. Nie zamierzam poświęcać prostoty i szybkości na rzecz większej ilości szczegółów, chyba, że w formie elastycznej i jako zasady dodatkowej (czyli jak jest teraz) Uśmiech

59 - To komplement? Wada?

61 - A dziękuję ;-)


To by było ode mnie. Było ciężko, ale daliśmy radę - jak będziesz niedaleko gdzie będę obecnie mieszkał to postawię ci piwo - recka wyszła, zero spiny i ogólnie jestem zadowolony Uśmiech
 
#14
59 to jak najbardziej komplement Uśmiech Podręczniki do matematyki to rzadko są zajmujące lektury Uśmiech
"Noobirus popełnił po prostu fatalny błąd, godny osoby naprawdę pozbawionej wszelkiego życiowego doświadczenia - wziął Skavena na poważnie."
By Ptakuba
 
#15
Przerzuciłem całość i muszę powiedzieć, że rzecz bardzo fajnie się rozwinęła od kiedy ostatni raz tu zaglądałem. Nie ma sensu rozpisywać się za bardzo na tym etapie, zwłaszcza, że może wkrótce uda się zasiąść do większego playtestu, ale podrzucam to, co mi się w oczy rzuciło najbardziejOczko

Na plus
- Zasady pokrywają właściwie wszystko, co jest ważne.
- Nie widzę nic szczególnie wydumanego i bzdurnego.
- Opcji jest dużo i są na tyle szerokie, żeby swobodnie nimi operować i kleić w unikalną całość.
- Ogólnie na bogato i niczego (moim zdaniem) nie brakuje. Kreator po prostu spełnia swoje zadanie. Jak dobrze? Przekonamy się po wypróbowaniuOczko

Na minus
- Nie wszystkie opcje są opisane - a szkoda, fajnie by było, gdyby każdej opcji dać chociaż dwie linijki komentarza, żeby nie pozostawiać wątpliwości czym są i jak działają.
- Język jest baaardzo średni i wymaga grubej redakcji, ale nie ma tragedii, rzecz jest względnie zrozumiała i da się wypolerować.
- Nawet fajnie, że historia jest losowana, ale powinna być też opcja licytowania się o poszczególne opcje (moim zdaniem).
in beaver we thrust
 
#16
A więc nastał ten dzień.

Dzień, w którym mogę powiedzieć - w końcu. W końcu, Kreator Krain został ukończony. Była to długa i ciężka droga, gdzie wielokrotnie zakwestionowałem tworzenie KK, cierpiałem na brak weny i wpadałem w kompleksy widząc projekty innych. Nie wspomnę już o łatwej opcji odpalenia kompa i na******nia smoków w Skyrimie, albo siekania zombie w Left 4 Dead 2.

Jednak dzięki pewnemu forum, grupie znajomych nauczyłem się, że trzeba pisać i nie poddawać się. Z dumą mogę wam teraz przedstawić wersję 1.0 Kreatora Krain, wersję ostatnią, przed generalną korektą, z brakującą dedykacją i podziękowaniami (które będą w wersji finalnej KK, po korekcie). Nie jest to moje Magnum Opus, ale z pewnością pierwszy raz tak solidnie przyłożyłem się do napisania podręcznika. I wiecie co? Było warto!

Nie przedłużając - prezentuję wam 100% wersję skryptu - korekta i składanie będzie potem, lecz teraz to pryszcz, w porównaniu z tym, przez co przechodziłem przez ostatnie 10 miechów. Skrypt poleci w niedzielę po południu korekty - do tego czasu poprawki, komentarze i propozycje zmian są mile widziane Uśmiech


I na koniec piosenka wszystkich, którzy wygrali życie Uśmiech 
#17
Gratulacje - liczę że otrzymasz dobry odzewUśmiech
Rasa: Krasnolud Profesja: Rzecznik Rodów SI: 35% ZR: 35% KN: 60% IN: 65% WL: 40% CH: 45%


http://www.panskrobanski.wordpress.com - Archipelag zaprasza

Użytkownik otrzymuje pochwałę za merytoryczne wykorzystanie 1000 posta. Sidson
 
#18
Yep, gratuluję kolejnego kroku milowegoUśmiech
in beaver we thrust
 
#19
A ja nie Gratuluję ukończenia. Ja mówię: przygotuj się na kolejne wypunktowanie Uśmiech


Żartuję: dobra robota.

Ale i tak wypunktuję.
"Noobirus popełnił po prostu fatalny błąd, godny osoby naprawdę pozbawionej wszelkiego życiowego doświadczenia - wziął Skavena na poważnie."
By Ptakuba
 
#20
Nie wypunktuję. Jest naprawdę dobrze. Teraz przed Tobą "tylko i wyłącznie" korekta. Gratuluję. Uśmiech
"Noobirus popełnił po prostu fatalny błąd, godny osoby naprawdę pozbawionej wszelkiego życiowego doświadczenia - wziął Skavena na poważnie."
By Ptakuba
 
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kreator Krain - projekt Onslo 345 30 990 05-06-2014, 13:13
Ostatni post: Onslo
  Kreator Krain Onslo 0 1 236 01-06-2014, 13:32
Ostatni post: Onslo

Skocz do:


Przeglądaj: 1 gości

Menu