Witaj! Logowanie Rejestracja


Kreator Krain - projekt
#1
Jak każdy obeznany w temacie RPG wie, tworzenie postaci często jest częścią samego grania w gry fabularne, tak samo jak przygoda. Na podstawie stworzonych postaci, dobry Mistrz Gry może wykorzystać historie postaci, jako dodatkowe questy, możliwości wyboru czy powody do narzekań. Często wybór takich a nie innych postaci może zadecydować o przebiegu kampanii.

A... co jeśli tworzenie postaci przeniesie się na inny poziom? Czy podobne zasady mogą działać w wyższej skali, jaką jest kreowanie settingu? Co by było gdyby gracze mieli wpływ na wygląd krainy, w której ich przygoda będzie się odbywać i dzięki czemu będą mieli swój wkład w grę? Czy Mistrz Gry będzie mógł dzięki temu skupić się na stworzeniu kampanii, czy też będzie wolał wszystko samemu stworzyć?

Kreator Krain stara się odpowiedzieć na te właśnie pytania. Gracze i MG wcielają się w Gubernatorów, którzy tworzą prowincje, które w ostateczności będą częścią Królestwa, krainy, w której gracze rozpoczną swoją przygodę. Nie jest to stricte system RPG, a raczej narzędzie pomocnicze do tworzenia światów, w których nie tylko MG, ale i gracze mają swój udział. Mechaniki jest zachowana w formie minimalistycznej, wszystko odbywa się za pomocą licytacji. Główną zaletą KK jest właśnie elastyczność, albowiem dzięki temu, można grać na dowolnej mechanice przygody, zaś główną wadą jest to, że nie każdy lubi sandboxy. No i oczywiście trzeba wyboraźni do czegoś takiego.

Autor: Onslo
Testerzy: Skavenloft + 2 znajomych spoza forum
Mechanika: szczątkowa, licytacje

Postęp prac:
Główne założenia, tzw. Core: 95/%
Opcje dodatkowe: +/- 50%
Lista i inne ważne tabelki: 80%

Jako, że to jest pierwsze publiczne udostępnienie KK, mogę ze szczerością stwierdzić, że potrzeba testerów Uśmiech Na razie upublicznię część Rdzeń, by zainteresowani zrozumieli, o co chodzi. Gdy zostanie ogarnięta lista do poszczególnych faz, to wtedy ją udostępnię. Wiem, że nie ma nic za darmo, więc jeśli znajdą się jacyś chętni, zrobię im playtest ich systemów Uśmiech

Hmm, najwyraźniej mi zjadło podczas wgrywania dokument, wrzucam jeszcze raz Uśmiech

UWAGA! Zamieszczone poniżej pliki pochodzą z początków projektu - po najnowszą wersję Kreatora Krain należy skierować się >>> TUTAJ <<<


Załączone pliki
.doc   KK 0.3 RPGM.doc (Rozmiar: 45.5 KB / Pobrań: 42)
.doc   Tabelki - FAZA I.doc (Rozmiar: 61.5 KB / Pobrań: 35)
.doc   Tabelki - FAZA II.doc (Rozmiar: 69.5 KB / Pobrań: 37)
.doc   Tabelki - FAZA III.doc (Rozmiar: 102 KB / Pobrań: 43)
 
Odpowiedz
#2
Jak dla mnie...trochę abstrakcja (bo ja głupi jestem) i jednak potrzebowałbym przykładu z życia, chociaż zainteresowałeś mnie tym Uśmiech
 
Odpowiedz
#3
Jak pisałem, nie jest to system dla każdego, ale z drugiej strony zrobi się na potrzeby forum, albo i samego KK przykładowy playtest Uśmiech
 
Odpowiedz
#4
Onslo napisał(a):nie jest to system dla każdego
ale ja chcę to ogarnąć, bo to mnie zaciekawiło.
Onslo napisał(a):zrobi się na potrzeby forum, albo i samego KK przykładowy playtest
o to, to właśnie Duży uśmiech
 
Odpowiedz
#5
Ogólnie rzecz biorąc, wiem, że to wszystko wygląda nieco śmiesznie bez konkretnych przykładów do poszczególnych Faz, aale jak ogarnę tejże listy, to powinno być bardziej przejrzyście Uśmiech
 
Odpowiedz
#6
Cytat:O ile rozumiem celem tego systemu jest oddanie graczom i graczkom wpływu na tworzenie settingu / miejsca akcji, ale już podczas samej gry nie będą mieli i miały takiego wpływu?

Tak. Moim celem jest po prostu danie graczom możliwości stworzenia settingu jako pierwszego etapu sesji RPG. KK jest modularnym dodatkiem i to często od mechaniki, na której właściwa gra fabularna będzie się odbywać zależy, czy będzie wpływ na sam setting. W KK powstaje dział o tym, jak można wynagradzać Gubernatorów, ale dopóki nie zostanie skończony w satysfakcjonujący dla mnie sposób, nie napiszę nic konkretnego Uśmiech

Cytat:
Cytat:Mechaniki praktycznie nie ma, wszystko odbywa się za pomocą licytacji.

To właśnie jest mechanika.

Pisząc mechanika miałem na myśli turlanie kostkami, i poprawiłem to trochę niżej wpisując "Mechanika: szczątkowa, licytacje". Spoko poprawię.

Miło wiedzieć, że miłośnicy łapania błędów w tekście patronują mojemu skromnemu podforum :]
 
Odpowiedz
#7
T brzmi całkiem ekstra - gdzie mogę znaleźć ten Rdzeń?
Rasa: Krasnolud Profesja: Rzecznik Rodów SI: 35% ZR: 35% KN: 60% IN: 65% WL: 40% CH: 45%


http://www.panskrobanski.wordpress.com - Archipelag zaprasza

Użytkownik otrzymuje pochwałę za merytoryczne wykorzystanie 1000 posta. Sidson
 
Odpowiedz
#8
Cytat:T brzmi całkiem ekstra - gdzie mogę znaleźć ten Rdzeń?

Zaktualizowałem, jest do pobrania Uśmiech

Cytat:Dopytam jeszcze o "Gubernatorów" - czy to oznacza, że gracze nadal odgrywają postaci, czy to po prostu funkcja oznaczająca gracza/graczkę podejmującego/jącą decyzje na temat kształtu settingu?

po części są to obie role- z jednej strony jest to tytuł włodarza prowincji i jednocześnie gracza. Od jego decyzji związanych z prowincją będzie zależeć także kształt Królestwa- czyli zbioru poszczególnych prowincji. Jednocześnie gra zaczyna się już w momencie ustalania czy gracze chcą grać w Low, Med czy High fantasy Uśmiech
 
Odpowiedz
#9
A se przeczytałem ów Rdzeń.
Zacznę od pierdół - nazewnictwo: Gubernatorowie, Punkty Orientacyjne i inne można by zamienić na bardziej klimatyczne.
Zamiast Gubernator-Kreator itd. ale, to pierdoła Uśmiech

Co do zamysłu - ja to rozumiem tak, że siadam z ziomkami i razem tworzymy swiat, w którym będziemy grać. NASZ ŚWIAT. Uważam to za niezły pomysł - może wyjść z tego niezły mix, można "odkryć" kilka ciekawych rozwiązań, a fun płynący ze swiata, który zrobiliśmy będzie ... fajnym funem.
Sama Licytacja wprowadza element rywalizacji, ale zdrowej (Kłopot rządzi).
Dość ryzykownym pomysłem jest Weto Elekta - można tego nadużywać, być złośliwym, a wtedy, to po ptokach.
Cały czas czekam na przykład, ale jak na razie masz mój miecz świetlny!
 
Odpowiedz
#10
Ja też rzuciłem okiem. Po pierwsze - Super narzędzie! Po drugie, mam wrażenie, że jest to raczej wstęp do planszówki niż do faktycznej kampanii, co nie zmienia faktu, że mi się podoba.

O ile licytacja całkiem mi się podoba, mechanizm veta podchodzi mi bardzo, o tyle nie do końca czuję potrzebę rywalizacji między graczami. Skoro ktoś weźmie np. boga Wojny, którego też trochę chciałem, to odpuszczę i wezmę boga natury czy innych małych zagubionych rzeczy, nie widzę potrzeby tej licytacji.

Zastanawia mnie też kwestia tych Proroków i Bohaterów/Liderów - czy w założeniu mają być NPCami czy postaciami z historii?

Uważam, że nazewnictwo jest dobre, nie lubię wciskania na siłę "mistycznych" i "klimatycznych" określeń. Dlaczego Gubernator miałby by być mniej klimatyczny od Kreatora?
Skoro tworzymy regiony to możemy być ich gubernatorami.
Rasa: Krasnolud Profesja: Rzecznik Rodów SI: 35% ZR: 35% KN: 60% IN: 65% WL: 40% CH: 45%


http://www.panskrobanski.wordpress.com - Archipelag zaprasza

Użytkownik otrzymuje pochwałę za merytoryczne wykorzystanie 1000 posta. Sidson
 
Odpowiedz
#11
Skrobo napisał(a):Uważam, że nazewnictwo jest dobre, nie lubię wciskania na siłę "mistycznych" i "klimatycznych" określeń. Dlaczego Gubernator miałby by być mniej klimatyczny od Kreatora?
Skoro tworzymy regiony to możemy być ich gubernatorami.
Bo jest bardziej klimatyczny - subiektywnie wolę być w roli Kreatora niż Gubernatora. Subiektywnie.
 
Odpowiedz
#12
To się kwalifikuje na osobny temat w offtopie - co i dlaczego jest "klimatyczne" Mi tam strasznie odpowiadają nazwy - każdy z nas tworzący i potem zarządzający prowincją jest jej gubernatorem, a potem wybieramy z pośród siebie tego jednego - Elekta, który przeprowadzi nas przez świat. Jak dla mnie ma to klimat.

Kreator jest uniwersalny, ale sam rdzeń jest już zużyty i odmieniony przez wszystkie przypadki.

Ale, jak wspomniałeś - subiektywne opinieUśmiech
Rasa: Krasnolud Profesja: Rzecznik Rodów SI: 35% ZR: 35% KN: 60% IN: 65% WL: 40% CH: 45%


http://www.panskrobanski.wordpress.com - Archipelag zaprasza

Użytkownik otrzymuje pochwałę za merytoryczne wykorzystanie 1000 posta. Sidson
 
Odpowiedz
#13
Nazewnictwo jest, cóż nazewnictwem i trudno mi oczekiwać, żeby każdy była zadowolony. Z drugiej strony nikomu nie zabraniam używania określeń innych od tych zaprezentowanych w podręczniku Uśmiech

Cytat:Dość ryzykownym pomysłem jest Weto Elekta - można tego nadużywać, być złośliwym, a wtedy, to po ptokach.

Zdaję sobie sprawę i jeszcze myślę nad nieco osłabieniem weta Elekta, lecz trzeba wziąć pod uwagę jedną kwestię - Elektem jest zazwyczaj przyszły Mistrz Gry i potrzebuje wsparcia w postaci kontroli poczynań Gubernatorów.

Cytat:Zastanawia mnie też kwestia tych Proroków i Bohaterów/Liderów - czy w założeniu mają być NPCami czy postaciami z historii?

NPCami. W miarę wpływowymi i aktywnymi graczami w Królestwie.

Cytat:O ile licytacja całkiem mi się podoba, mechanizm veta podchodzi mi bardzo, o tyle nie do końca czuję potrzebę rywalizacji między graczami. Skoro ktoś weźmie np. boga Wojny, którego też trochę chciałem, to odpuszczę i wezmę boga natury czy innych małych zagubionych rzeczy, nie widzę potrzeby tej licytacji.

Cytat:Pytanie do autora: czy chcesz zachęcać graczy do tworzenia (sobie nawzajem) utrudniających sobie sytuacji, czy raczej nie?

Rywalizacja jest wskazana, ale niekoniecznie musi być wrzucona na siłę. Są różni ludzie o różnych opiniach i niektórzy potrafią odpuścić inni nie. Utrudnianie sobie może zaowocować klimatycznymi pomysłami na sesję, ale z drugiej strony może się zdarzyć, że w ramach tej "rywalizacji" można dowalać jednemu graczowi, bo nie wiem, człowiek jest zazdrosny, lubi munchkinować, spał z Twoją żoną itp. Takiej "rywalizacji" każę wypier...dzielać ;-)

Cytat:W tej chwili tekst gry zniechęca do tego (np. nazywa to złośliwością) i pokazuje to jako niefajne (IMO jest to sposób na zahaczki i ciekawe rzeczy).

Jakoś nie przypominam sobie, żebym coś takiego wprost napisał. Możesz przytoczyć?

Cytat:Czy ten tekst to nakładka na D&D? O tym by świadczyły te wszystkie potwory, ale wyraźnie nie jest to powiedziane.

Serio? W sensie ja rozumiem, że cokolwiek się wymyśli do bestiariuszy D&D zrobi to pierwsze, ale bez przesady. Osobiście zamierzam toto poprowadzić na zmodyfikowanej mechanice nwodowskiego k10.

Cytat:W części o Frakcjach i nadawaniu im cech brakuje jakiejś listy, którą można by wypełnić szczegółami (wygląda, jakbyś miał taki plan?)

Wspominałem w pierwszym poście, że wszelkie tabelki i listy zostaną udostępnione, gdy uznam, że mnie satysfakcjonują i mogę to pokazać. W chwili obecnej mam już całkiem sporo tego zrobionego, ale muszę to ładnie jeszcze przedstawić i ogólnie posegregować, by nikt się nie pogubił. Na tą chwilę zdarz się, że sam się gubię we własnych notatkach Wywracanie oczami

Ale ogólnie cieszę, że jest jakiś odzew i dziękuję za wszelkie słowa krytyki (tej zasłużonej i tej wynikającej z czepialstwa) Uśmiech
 
Odpowiedz
#14
Propozycja okładki do Kreatora Krain. Nie ma chyba sensu zakładać dla niej osobnego wątku, więc wrzucam tutaj. Co myślicie?

Wiem, że dość poważnie/grimdarkowo wygląda, ale chciałem, żeby całość sprawiała wrażenie solidnego podręcznika dla kompetentnych, dojrzałych graczy i twórców, a nie kolorowej książeczki z bajkami w stylu "tu sobie namaluję dome, a tutaj drzewko, a tu zamek - i to będzie moje królestwo"...

[Obrazek: 35ib2qe.jpg]
in beaver we thrust
 
Odpowiedz
#15
O kurde, mnie się podoba!
 
Odpowiedz
#16
Jeszcze sprawdzamy inne warianty kolorowe, ale mniej więcej tak będzie okładka wyglądać Uśmiech
 
Odpowiedz
#17
Jep, z jakiegoś powodu (który zna tylko kot przemierzający wszechświat na kibordzie...) O sobie zamarzył, że okładka mogłaby być... fioletowa. (Fiolet to ten ciemniejszy odcień różowego, dla nieobeznanych).

[Obrazek: 2l8aecj.jpg]

Jeżeli będzie miał więcej takich zachcianek, to wydzielę z tego osobny wątek, ale miejmy nadzieję, że skończy się na tym jednym przypadkuOczko
in beaver we thrust
 
Odpowiedz
#18
Phi, zachcianki - kiedy ktoś się deklaruje do pomocy przy okładce to niech przynajmniej da przykłady a nie jeden i muszę z tym sobie handlować Uśmiech Still, rozumiem, że to czasochłonne i nie zawsze się chce.
 
Odpowiedz
#19
Z moim sprzętem to po prostu trwa. Poza tym, zwykle nie chce mi się parę razy poprawiać tego samego. Parafrazując klasyka - "Zrobiłem to zrobiłem, na forum drążyć temat..." No i w końcu - siedzę nad masą rzeczy, jak będę każdą robił po pięć razy to nie skończę niczegoOczko Więc negocjacje są spoko, ale w granicach rozsądku;] Nie chce mi się powtarzać doświadczeń z pracy w reklamie:

- Zrób to tak, żeby było dobrze.
- Tak może być?
- Logo większe i na środek.
- Zrobione, taka wersja jest akceptowalna?
- Dodaj małe żółwiki w narożnikach, zmień czcionkę, zrób inne tło i rzuć na to wszystko gradient...
- Uff, po wszystkim, co teraz myślisz?
- Miało być czerwone.

Oczko
in beaver we thrust
 
Odpowiedz
#20
Minęło trochę czasu, ale to nie oznacza próżnowania z mojej strony. Przed państwem przedstawiam pierwszą, publiczną prezentację Fazy I w jej całej okazałości. Jest to generalnie ostateczna wersja wyglądu tej części KK, z zaznaczeniem, że mogę dodać/odjąć poszczególne wybrane rozszerzone opisy Punktów Orientacyjnych i Kłopotów. Zachęcam do zajrzenia, przetestowania i podzielenia się wynikami dla dobra ogółu i polepszenia jakości gry. Enjoy!


Załączone pliki
.doc   Tabelki - FAZA I.doc (Rozmiar: 61.5 KB / Pobrań: 32)
 
Odpowiedz