Witaj! Logowanie Rejestracja


Zasady opcjonalne
#1
Kostka 
Jak nazwa wskazuje, będę umieszczał tutaj opcjonalne zasady, jakie pojawią się Kreatorze Krain.
 
#2
Cytat:
Zasada opcjonalna – Tworzenie Ras


Kreator Krain nie zapewnia mechaniki do prowadzenia sesji, od tego są inne licencjonowane systemy i te autorskie. Każde z nich ma wady i zalety i od gustu Mistrza Gry i opinii graczy powinno zależeć, która mechanika będzie najbardziej odpowiednia. Czasami może się zdarzyć, że sesja będzie odbywać się na mechanice nie wspierającej wielu ras. Jeśli wybrano opcję Low, najlepszą opcją jest jedna, dominująca rasa w świecie, jak ludzie. W przypadku sesji MED i HIGH, ras może być kilka lub kilkanaście. Ta część jest bardziej poradnikiem i wskazówkami, jak zmodyfikować system, by można było grać nie jedną rasą, a kilkoma.

>>>Ilość<<<


Człowiek jest najbardziej uniwersalną rasą występującą w świecie. Dlatego, jeśli mechanika nie ma innych rasy, zazwyczaj gra się właśnie ludźmi. Przed Kreacją Krainy przyszli Gubernatorzy powinni ustalić, ile ras występuje jest dominujących na świecie. W zależności od liczby graczy, każdy z nich może wprowadzić od jednej do trzech własnych ras, ale rekomenduje się, żeby było ich mniej więcej cztery plus ludzie dla zapewnienia różnorodności na poziomie MID, a od siedmiu do dziesięciu przy poziomie High.

>>>Cechy szczególne<<<

Generalną zaletą ludzi jest ich powszechność i możliwość adaptacji. W przypadku gry wielorasowej powinni oni otrzymać cechę wspierającą te umiejętności. Z kolei przy tworzeniu nowej rasy powinno się wybrać jedną zaletę, z której wręcz słynną oraz jedną pomniejszą zaletę oraz uciążliwą wadę. Z zalet można wybrać takie cechy jak: silny, zwinny wytrzymały, piękny, magiczny itp. Z pomniejszych zalet można dać takie cechy jak: dobrze gotujący, pracowity, opanowany, artystyczny itp. Z kolei wady mogą reprezentować cechy jak: leniwy, arogancki, głupi, chuderlawy, słaby, niemagiczny itp.

W przypadku MED należy założyć, że wszystkie grywalne rasy będą humanoidalne. W przypadku HIGH, można wymyślać już bardziej nieortodoksyjne zalety i wady. Należy pamiętać, że zamieszczone powyżej przykłady zalet i wad można dowolnie modyfikować, pod warunkiem, że będą one w jakiś sposób pasowały z konwencją i nie będą konfliktowały ze sobą (jak silny ze słabym itp.).

>>>Podgatunki i krzyżówki<<<


Gdy wybrano odpowiednią ilość ras, warto się zastanowić, czy dopuścić do gry podgatunki i możliwość krzyżowania gatunków ze sobą. W wielu fantasy występują przecież pół-elfy, krasnoludy górskie czy inne odmiany wewnątrz tej samej rasy. Niektóre systemy i światy gustują w różnorodności wyboru, a niektóre nie. Pod względem mechaniki prezentowanej we wcześniejszym podpunkcie jeśli zdecydowano się na możliwość podgatunków modyfikacji powinna ulec pomniejsza zaleta, a reszta zostawić tak jak w przypadku „głównej rasy”. Krzówki powinny brać jedną zaletę z jednej rasy, pomniejszą z drugiej, zaś wadę wybrać dla tej, z której wybrano pomniejszą zaletę.

Oczywiście graczom i mistrzowi gry może wydawać się, że takie zmiany są zdecydowanie za małe. Co wtedy? Najlepiej jest uznać, żeby to były oddzielne rasy niż odmiany tego samego gatunku. Dla jednych taka możliwość jest dobra, dla drugich jest nie. Jeśli nadal ktoś ma wątpliwości, niech się zastanowi: czy wysokie i leśne elfy należy traktować jak dwie oddzielne rasy, czy może, tak jak w naszym świecie: pozwolić na występowanie odmian jednej rasy jak czarni, żółci i biali? Niby jest wielka różnica, ale jak się zastanowić, w naszym prawdziwym świece jest wiele odmian człowieka, ale każdy „gatunek” ma swoje predyspozycje w jakimś tam zakresie, ale generalną fizjonomią niczym się nie różnimy. Więc czy warto robić dwie takie same rasy, tyle tylko, że jedna żyje w lesie, a druga już nie?

>>>Stereotypy<<<

Kiedy już dana rasa ma przysłowiowe ręce i nogi, warto się zastanowić, jak postrzegają je inni – to również może dotyczyć wszelkich podgatunków czy mniejszości etnicznych. W przypadku rasy istniejącej w kanonie światów fantasy warto odwołać się do ich przykładu, chyba, że gracz koniecznie chce sprawić, że „moje elfy są inne”, a mistrz gry na to pozwoli pod warunkiem sensownego wyjaśnienia, czemu jego stereotypy nie będą się nakładać z tymi znanymi z innych światów fantasy. Jeśli gracz chce stworzyć oryginalne spojrzenie na jakąś rasę albo tworzy całkowicie nową, należy wymienić dwa pozytywne stereotypy i jeden negatywny stereotyp, który nie musi zahaczać o rozwiązania mechaniczne. Dla przykładu Łukasz stworzył elfy i nie chce zbytnio ingerować w ich postrzeganie przez innych. Zatem przypisuje im znane ze światów fantasy pozytywne stereotypy - „Moje elfy są miłośnikami sztuki” oraz „W walce faworyzują zwinność”, zaś wśród negatywnego stereotypu wybiera „Ich bigoteria na swoim punkcie jest tak duża, że wszyscy uważają ich za aroganckie chamy”.

W przypadku istnienia podgatunków, niech gracz zamieni jeden pozytywny stereotyp i stworzy nowy oraz doda nowy negatywny stereotyp. Piotrek idąc śladem wytyczonym przez Łukasza dla swoich leśnych elfów zamienia stereotyp „miłośników sztuki” na „Moje elfy żyją w harmonii z otaczającą ich przyrodą” a także, dodaje negatywny stereotyp „są zawziętymi wrogiami orków, orkopodobnych i sympatyków zielonoskórych”. W świecie, gdzie orkowie są traktowani jako zwykłe rasy, nie jest to pozytywny stereotyp.

>>>Izolacja<<<

Kiedy już wszystkie zawirowania z tworzeniem ras i odmian wewnątrz ras się skończyły, należy skupić się nad kwestiami geopolitycznymi. Inaczej rzecz biorąc: nad rozmieszczeniem poszczególnych ras. Na potrzeby Kreatora Krain powstała czterostopniowa skala, jak należy w tych kwestiach postępować.

0 – Jedna grywalna rasa (np. ludzie) jest dominująca, pozostałe grywalne rasy są legendami i żyją w najdalszych samotniach z dala od spraw codziennych. Idealne dla systemów LOW, z jedną, dominującą rasą.
1 – Jedna grywalna rasa (np. ludzie) jest dominująca, pozostałe grywalne rasy żyją w enklawach i rzadko nawiązują kontakt, lub podróżują poza swoje terytoria.
2 – Jedna grywalna jest nieco bardziej dominująca od innych. Pozostałe rasy mają swoje państwa, swoje kłopoty, ale nikogo nie dziwi widok innych ras podróżujących razem.
3 – Nie ma dominującej rasy grywalnej. Dla wielu ważniejsza jest tożsamość narodowa niż rasowa. Kosmopolityczne królestwa są normą.
 
#3
Zasada opcjonalna napisał(a):Zasada opcjonalna – Dzieje Królestwa

Przeszłość w światach fantasy często ma równie ważne znaczenie, co czasy „współczesne” Nie raz starożytne zło powraca po stuleciach, a bohaterowie, by je powstrzymać, muszą iść śladami dawnych bohaterów, którym w przeszłości je powstrzymali. Tutaj zasady się nieco zmieniają, zamiast punktów, każdy z Gubernatorów w zależności od wybranego rodzaju settingu (dla przypomnienia: LOW, MED lub HIGH) ma określoną liczbę rzutów z tabelek historii Królestwa i Prowincji. Najwięcej przypada w przypadku Low, później Med, a najmniej High. Czemu właśnie tak jest ustalone?

W przypadku Kreatora Krain uznano, że settingi Low reprezentują swoiste Mroczne Wieki, gdzie przysłowiowe babilońskie, egipskie i rzymskie cywilizacje upadły, zaś nowe niedawno powstały. Magia jest rzadka lub „na wymarciu”, ale echa przeszłości co jakiś czas dają o sobie znać. Z kolei Med to setting typowy dla światów fantasy. Złota Era jakiś czas temu istniała, zaś świat jest na tyle stary, by dawna cywilizacja pozostawiła po sobie spuściznę, a na tyle młody, że każdy ma szansę w przyszłości być bohaterem legend. Zaś High reprezentuje Złotą Erę, często młody świat, gdzie Królestwo dopiero co raczkuje i wiele wydarzeń historycznych nadejdzie niż naszło.

Na potrzeby tej dodatkowej zasady stworzone zostały cztery okresy historyczne. Najstarszy z nich to Legenda Narodzin, opisujący w jaki sposób powstało Królestwo. Czy tak rzeczywiście było, czy to po prostu bajka dla dzieci – nikt tego naprawdę nie wie. Drugi okres to Historia Starożytna. W zależności od rasy dominującej i rodzaju fantasy, historia ta może sięgać okres od jakiś dwóch tysięcy do dziesięciu tysięcy lat przed czasami obecnymi settingu. Trzeci okres to Nie tak dawno temu, to z kolei okres obejmujący ostatnie sto do dwustu lat. Wiele z tamtejszych wydarzeń jest wciąż rozpamiętywanych przez ludność Królestwa. Ostatni okres, to W ostatniej dekadzie. Jak sama nazwa wskazuje, jest to okres obejmujący ostatnie dziesięć lat istnienia Królestwa. Wszystkie wydarzenia w tamtej tabelce są świeże, lub w miarę świeże, i mogą stanowić początkowy punkt przygody.

Generalnie do rzutów są potrzebne trzy kostki: k8, k12 i k20. W przypadku gdy w danej „erze” będzie powtórny wynik, należy tę wartość przerzucić.

K8 – Legenda Narodzin: Zawsze 1 rzut, niezależnie od rodzaju

1 – W obliczu nadchodzącej zagłady, lokalne plemiona połączyły siły i odparły barbarzyńską armię pod wodzą charyzmatycznego i odważnego lidera, który został okrzyknięty królem.
2 – Grupa poszukiwaczy przygód szukała fragmentów diademu – artefaktu – po okolicznych księstewkach. Gdy udało im się złożyć diadem, powstał potężny artefakt, a księstwo po księstwie złożyło wierność nowym władcom.
3 – Wygnani z dalekiej krainy, z czasów niezapisanych, plemiona natrafiły na dziki i nieokiełznany teren, sprawiedliwie go dzieląc. Po tysiącleciach pierwotne granice nadal stanowią serce Królestwa.
4 – Widząc skłócenie i nienawiść pomiędzy poszczególnymi księstwami, samotny kapłan i dzielny wojownik przemierzyli wiele miast i miasteczek głosząc idę Panteonu i Królestwa.
5 – W czasach, kiedy bogowie stąpali na ziemi postanowili osiedlić się na terenie obecnego Królestwa i pokazać śmiertelnikom jak mają żyć. Wybrali swego awatara, by pokierował ludem, a po wiekach nadal Król jest koronowany pod najważniejszymi posągami wszystkich Patronów.
6 – Z zachodu przybyli. Przegnani, wymęczeni. Musieli podążać na wschód przed wielkim złem. Osiedli się na tych terenach. Najpierw jedni, potem drudzy. Z czasem z zachodu przybyło ich więcej i wszyscy mieli podążyć dalej, ale widząc, że poprzednicy porzucili ten pomysł, następni też tak czynili.
7 – Tereny te były od zawsze zamieszkane przez dzikie bestie pokroju smoków, hydr, chimer i cyklopów, które polowały na mieszkańców tych ziem. Każde plemię było nękane przez innego stwora. Ten, kto pokonałby chociaż jedną z tych bestię zostałby władcą ich plemienia. Któregoś dnia pojawił się wybraniec, który pokonał każdą z tych bestii i wkrótce wszystkie plemiona ugięły przed nim kolano.
8 – Imperium od wieków popadało w dekadentyzm. Gdy w końcu zaczęło ono upadać, każdy niewolnik, każdy dawny sługa chwycił za broń i zaczął walczyć za swoje. Obecny stan rzeczy jest rezultatem owego powstania – z popiołów Imperium narodziło się Królestwo.

K12 – Historia starożytna: LOW – 3 rzuty, MED – 2 rzuty, HIGH – 1 rzut

1 – Wiejski chłopiec, dzięki swej odwadze został rycerzem, a następnie królem.
2 – Pewnego dnia gwiazdy z nieba zaczęły spadać, i przestały dopiero po kilku dniach.
3 - W jednej z prowincji żyła dziewczynka, która mogła kontrolować smoki.
4 – Wojownik, który samotnie bronił twierdzy przeciwko wrogiej armii, po śmierci został kanonizowany na świętego Panteonu.
5 – Ostatni władca pierwszego rodu królewskiego nie pozostawił żadnego potomka, władzę w Królestwie przejęła Rada Regencyjna.
6 – Dzielny bohater wyrusza w podróż by odnaleźć jedyne zioło zdolne do uleczenia Królowej. Udaje mu się i zostaje mężem władczyni.
7 – Po wielu pokoleniach terroru, pewien śmiałek zabił smoka, a jego kości przysłużyły się do utworzenia kilku zbroi i broni.
8 – Pierwotna Stolica Królestwa została kompletnie zburzona przez wrogą armię. Po latach, na jej ruinach wybudowano nowe, wspanialsze stołeczne miasto.
9 – Z powodu pewnych utarć politycznych z sąsiadem, Król zdelegalizował czczenie jednego Patrona. Do dzisiaj jest niewiele informacji na temat Zapomnianego Patrona.
10 – Przez Królestwo przeszło olbrzymie monstrum nigdy wcześniej niewidziane. Wszystkie prowincje ucierpiał z powodu jej aktywności gdy nagle potwór zniknął. Wiele śmiałków próbowało znaleźć istotę nazwaną po prostu Bestią, z marnym skutkiem.
11 – Martwi powstali ze swych grobów. Śpiewali pieśnie w nieznanych językach i atakowali żywych. Po wodzą ambitnego i pobożnego kapłana, udano się zażegnać kryzysowi znanemu jako Rok Martwych.
12 – Królestwo, pod wodzą ambitnego Króla, wszczęło wojny z sąsiadami, znacznie poszerzając swoje granice. Pieśni wspominają o złoto-srebrnym mieczu, dzierżonym w ręce władcy.

K12 – Nie tak dawno temu: LOW – 3 rzuty, MED – 2 rzuty, HIGH – 3 rzuty

1 – Umarła Królowa, najpiękniejsza kobieta w znanej historii Królestwa.
2 – Herezja przeciw Panteonowi głęboko zapuściła korzenie w Królestwie
3 – Doszło do bezkrwawej rewolucji, zakończonej zmianą ustroju.
4 – Jedna z prowincji pragnęła secesji. Być może nadal pragnie.
5 – Jedna z najdroższych ekspedycji morskich w jaką zaangażowało się Królestwo w dziejach przepadła bez wieści.
6 – Po śmierci Króla doszło do wybuchu wojny domowej.
7 – Reforma Królowej usprawniła kluczowe dla Królestwa instytucje.
8 – Królewski Namiestnik dokonuje udanego przewrotu, wtrącając prawowitego Króla do lochów.
9 – Prawowity władca miał problemy z Regentem, który nie chce oddać władzy.
10 – Znany handlarz dokonał odkrycia nowych szlaków handlowych. Do dzisiaj Królestwo czerpie ogromne zyski z tych szlaków.
11 – Wrogowie Królestwa dotarli pod bramy Stolicy, ale dzięki bohaterstwu i niespodziewanemu sojuszowi udało im się odeprzeć wrogą armię i zmusić do zawarcia korzystnego dla Królestwa rozejmu.
12 – Król o sędziwym wieku obchodził niedawno swoją sześćdziesiątą rocznicę panowania, stając się najdłużej panującym władcą w Królestwie (w zależności od rasy ilość lat może ulec zmianie). W wielu miejscach świętowano hucznie obchody, a posąg Starego Króla do dziś stoi dumnie na jednym z większych placów Stolicy.

K20 – W ostatniej dekadzie: LOW – 1 rzut, MED – 1 rzut, HIGH – 2 rzuty

1 – Tego lata burza wywołała powódź stulecia.
2 – Pewien „mag” renegat został przegnany z królestwa.
3 – Rok klęski Głodu.
4 – Ślub pomiędzy Królem a Królową zakończył wieloletni konflikt pomiędzy dwoma rodami.
5 – Doszło do pogromu mniejszości w Stolicy
6 – Jeden z najzdolniejszych uczonych dokonał przełomowego odkrycia.
7 – Trzęsienie ziemi odsłoniło ruiny starożytnej cywilizacji.
8 – Król usynowił swego siostrzeńca, po tym jak zmarła jego matka.
9 – Wybucha konflikt z sąsiednim państwem o kilka miasteczek przygranicznych.
10 – Nowy przywódca kapłaństwa Panteonu wprowadza radykalne zmiany.
11 – Meteoryt spada do jednego z lasów w Królestwie.
12 – Po wielu dekadach, świątynia jednego z Patronów w końcu została naprawiona po pożarze. Wielu wyznawców hucznie świętowało te wydarzenie
13 – Na zamieszki w jednej z prowincji, władze odpowiedziała masakrą. Nie wiadomo kto wydał rozkazy.
14 – Król pod wodzą swych najlepszych generałów wydał rozkaz wzmocnienia granic przed atakami barbarzyńców.
15 – Kometa zwiastowała koniec pewnej ery.
16 – Uznany za zmarłego, znany podróżnik po dekadzie od jego zaginięcia powraca do Stolicy, niosąc prezenty od dalekich krain.
17 – W przeciągu jednej nocy burza wywołał wielki pożar w Stolicy.
18 – Rok obfitował w dobre plony i świetny handel, chwilo podnosząc standard życia w całym Królestwie i wielu z optymizmem patrzy na kolejne lata.
19 – Po Królestwie przetoczyła się fala terroru przed zorganizowanymi bandytami, którzy palili, mordowali i deprawowali na swej drodze. Ich znak rozpoznawczy? Skalpowali swe ofiary.
20 – Bitwa Cudu. W obliczu nadchodzącej klęski i przeważającej sił wroga, Król zaznał w nocy objawienia. Bogowie nakazali mu wymalować na tarczach jego armii symbol Panteonu. O świcie gdy doszło do bitwy, siły Króla odparły wroga z minimalnymi stratami.
 
#4
Lajkuję, trzeba to wszystko potestować dopóki jestem w ZGórze.
in beaver we thrust
 
  


Skocz do:


Przeglądaj: 1 gości

Menu